Iskola - Arany János Általános Iskola - Intézmény PDF Nyomtatás
Írta: Bodzán Jánosné   
2009. augusztus 12. szerda, 15:12
Tartalomjegyzék
Iskola - Arany János Általános Iskola - Intézmény
A közelmúlt és a jelen
Iskolatörténet

 Az Arany-napok megrendezésére március elején kerül sor, melyet szavalóverseny, meseolvasó verseny, rajzverseny, ifjú irodalmárok bemutatkozása, és a hagyományokhoz híven Literatúra játékos irodalmi vetélkedő színesít.



Erdei iskola
hagyományaink közé tartozik 1999 óta. Rendszerint Sárospatak és Parádfürdő adott otthont a gyerekek aktív, együttműködő, cselekvő, megismerő tevékenységének.
A természet megismerése mellett a  népszokások, a paraszti kultúra mindennapjaival és az ünnepekkel való azonosulás segít megőrizni az identitástudatot, és biztosítja a „gyökerek” újbóli erősítését.


A harmadik és negyedik osztály közreműködésével a kiszehajtás és a pünkösdölés élő, eleven szokásként elevenedik meg évről évre. A gyerekek végigjárják a falu utcáit, miközben dramatikus játék során újraélesztik a régmúlt falusi élet szokásait, ünnepeit.



Alsó tagozatos tanulóink alig várják, hogy újra utazhassank a Mikulás-vonaton. Decemberben kerül sor az adventi műsoros est megrendezésére, ahol a téli népszokások is felidéződnek. Az osztályközösségek és a tanárok színvonalas összeállítással búcsúztatják az óesztendőt
.

Az iskolai sport és testnevelés feladata a tanulók mozgásigényének kielégítése. A tömegsport-, az ISK-foglalkozásokon megtapasztalják a tanulók a játék örömét, az egészséges versenyszellemet. Az évenként megrendezendő Jánosházi Sándor labdarúgó emléktornán a szomszédos községek csapatai is részt vesznek. A tágas tornaterem és helyiségei a település közösségi céljait is szolgálják.


Közkedvel
tek a tanulók számára nyári programjaink: a táborok, az Alkotónapok, valamint az Aranykezek kézműves foglalkozássorozat.
A hulladékgyűjtésben élen járók jutalma egynapos strandolás.



Az informatika iránt érdeklődő tanulók délután is használhatják az iskola illetve a könyvtár számmítógépeit önálló alkotómunkára, tanulásra, versenyekre való felkészülésre, stb.
A könyvtári órák, valamint a rendhagyó irodalmi órák (író-olvasó találkozók) az anyanyelvi nevelést szolgálják.
A könyvtárunk által szervezett Bölcs Bagoly könyvtárhasználati versenybe  a környező iskolák csapatai is bekapcsolódnak.
Intézményünkben két idegen nyelv - az angol és a német - tanulására van lehetőség. lehetőség. Hetedik és nyolcadik osztályban választható tantárgyként megismerkedhetnek a másik idegen nyelv alapjaival.
Nagy hangsúlyt fektetünk tanulóik középiskolába való előkészítésére: Magyar nyelvből és matematikából, valamint idegen nyelvből tartunk előkészítőt nyolcadik osztályban
.
Műv
észeti nevelés magas szinten folyik, de nemcsak a  két művészetoktatási intézmény jóvoltából. Évtizedek óta működik rajzszakkör és énnekkar. A szakkörösök alkotásaikkal szebbé, esztétikusabba teszik környezetünket, az énekkarorosk fellépésükkel színvonalassá teszik iskolai és községi rendezvényeinket.

A mindennapi életre készítjük tanulóinkat, ezért fontosnak tartjuk, hogy megismerjék a bennünket körülvevő technikai környezetet, praktikus életviteli ismereteket szerezzenek. Immár hét éve bonyolítja le iskolánk az életvitel és gyakorlati ismeretek verseny körzeti fordulóját.
Tanulmányi- és sportversenyeken ki-ki érdeklődésének megfelelően vehet részt.Tanáraink nagy hangsúlyt fektetnek az érdeklődő tanulók felkészítésére.

Gyermekeink ellátását modern konyha és tágas új ebédlő biztosítja. Minden igényt ki tudunk elégíteni. Van lehetőség háromszori, kétszeri illetve egyszeri étkezés igénybevételére is. A Alsó tagozatosok számára napköziotthon, felsőseink tanulását segítendő pedig tanulószobai csoprt működik.



Együttműködő partnerünk többek között a szülői munkaközösség. A szülők nemcsak rendezvényeink aktív segítői, de önálló programokat is szerveznek: pl szüreti bál, nőnapi megemlékezés és a húsvéti népszokások felelevenítése.



 

Végzős tanulóink közül a nem könnyen teljesíthető feltételeknek megfelelő tanulóink Arany-díjban részesülnek.